Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze

Dnia 25 czerwca 2010 roku w siedzibie ESPH im św. Łazarza “LAZARUS” , przy ul. Skrzydlatej 15A  w ELblągu odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze, na którym został wybrany na kolejną kadencje ponownie ten sam Zarząd w składzie:

1. Izabela Barbaj – Prezes

2. Jan Kierszka -  Wiceprezes

3. Henryk Wojciechowski – Skarbnik

4. Danuta Figur – Sekretarz

5. Edward Rysztowski – Członek Zarządu.

Zmianie uległ skład Komisji Rewizyjnej, na miejsce członka Arkadiusza Pyrzowskiego został wybrany Andrzej Tomczyński. Obecny skład Komisji Rewizyjnej to:

  1. Halina Sałata
  2. Teresa Korba
  3. Teresa Szymańska
  4. Andrzej Tomczyński.

Na zebraniu zostało zreferowane sprawozdanie przez Dyr. ESPH Jolantę Gołębiewską z działalności Stowarzyszenia za rok 2009, w którym omówione zostały formy naszej działalności. Jedną z podstawowych usług świadczonych przez nasze Stowarzyszenie są usługi opiekuńcze, w które zaangażowanych jest 42 opiekunki. W 2009 roku z tej formy wsparcia skorzystało 228 osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Natomiast poprzez realizacje programów szkoleniowych przeprowadzonych w ciągu 2009 roku, 190 osób uzyskało zaświadczenia potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe oraz Certyfikaty. Bardzo popularną formą naszej działalności są  usługi transportowe. Dysponujemy 6 samochodami, w tym 3 są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach i noszach. Znaczącą  rolę odgrywa wypożyczalnia sprzętu, która zaopatrzona jest w specjalistyczny sprzęt a najbardziej poszukiwanym są łóżka ortopedyczne oraz materace przeciwodleżynowe. W ubiegłym roku podpisaliśmy 101 umów użyczenia różnego sprzętu, Kolejną formą  naszej działalności jest Niepubliczny Zakład Usług Pielęgnacyjnych w Domu Chorego, w którym profesjonalna opieka pielęgniarska świadczy usługi przez 7 dni w tygodniu. Należą do nich czynności w zakresie: pielęgnacyjno-higienicznych, pielęgnacyjno-leczniczych, pomoc w żywieniu i nawodnianiu, zgłębnikowanie, karmienie przez sondę i przetokę, zabiegi ułatwiające wydalanie, profilaktyka przeciwodleżynowa, leczenie odleżyn i odparzeń, podawanie leków. W roku 2009 świadczyliśmy usługi 11 pacjentom. Nasze Stowarzyszenie zajmowało się również wydawaniem żywności unijnej.  Punkt  ten obejmuje pomocą 1 278 osób, w roku 2009 wydaliśmy 43 230 kg żywności. Całkiem nową formą działalności, bo istniejącą od grudnia 2008 r., jest Środowiskowy Dom Samopomocy. Jest to ośrodek przeznaczony dla 35 osób z zaburzeniami psychicznymi oraz posiadającymi przewlekłe zaburzenia psychiczne. Prowadzenie Domu to zadanie zlecone z zakresu pomocy społecznej. Nasze Stowarzyszenie realizuje również projekty a w nich są:

  1. „Pomocna dłoń”, który finansowany jest przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach POKL. Jego koncepcja opiera się na działaniach zmierzających do zapobiegania wykluczeniu społecznemu beneficjentów pomocy społecznej poprzez aktywację społeczną i zawodową. Zostały zaproponowane kursy w trzech dziedzinach: opiekunka środowiskowa, masaż klasyczny oraz asystent medyczny. Łącznie na wszystkie szkolenia zgłosiło się 282 osoby, z których zakwalifikowało się 120.
  2. Aktywizacja Zawodowa Grup Wykluczonych Społecznie poprzez Zorganizowanie Kursów Dla Opiekunek Środowiskowych – Program kursu obejmował 150 godz. zajęć teoretycznych i 50 godz. zajęć praktycznych w zakresie m.in.: pielęgnacji i opieki pacjenta w środowisku domowym, chorób najczęściej występujących w podeszłym wieku, pierwszej pomocy przedmedycznej, podstaw żywienia osób starszych i przewlekle chorych, zasad funkcjonowania pomocy społecznej, aktywnych metod poszukiwania pracy, profilaktyka antynikotynowa, praktyka zawodowa odbywana w środowisku domowym pacjenta oraz w lecznictwie stacjonarnym. Prowadząc kursy w 2009 r. przeszkoliliśmy 96 osób podczas 6 edycji(3 edycje w Elblągu i 3 edycje w Tolkmicku).
  3. Centrum Interwencji Rehabilitacji i Aktywizacji Osób niepełnosprawnych Lazarus. – ESPH rozpoczęło realizację tego projektu z dniem 01.01.2009 r. Jego celem była poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie im warunków do samodzielnego i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Do projektu kwalifikowano osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności z terenu Miasta Elbląga oraz Powiatu Elbląskiego i Braniewskiego. W 2009 r. Stowarzyszenie Lazarus w ramach programu objęło opieką 156 beneficjentów, na rzecz których specjaliści przepracowali łącznie 2182.5 godzin.

Ten sukcesywny rozwój zawdzięczamy bardzo dobrej współpracy z Prezydentem Miasta, samorządem elbląskim, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz innymi instytucjami m.in.: Urzędem Marszałkowskim, PFRON-em. Zarząd naszego Stowarzyszenia poprzez swoje zaangażowanie przyczynia się nie tylko do sukcesywnego rozwoju organizacji, ale przede wszystkim poszukuje nowych rozwiązań w bardzo ważnych kwestiach społecznych. W najbliższej perspektywie planujemy m.in.: rozbudowę Środowiskowego Domu Samopomocy, która ma na celu zwiększenie ilości pracowni terapeutycznych oraz zagospodarowanie terenu wokół placówki, zwiększenie ilości miejsc  dla podopiecznych, rozszerzenie naszej działalności poprzez wprowadzenie całodobowych usług medyczno-pielęgniarskich, działających za zasadzie interwencji, a także utworzenie sali rehabilitacyjnej.

30 czerwiec, 2010

Komentarze